Rowerowe konsultacje

Jeszcze przed końcem wakacji rowerzyści na ulicy Słowiańskiej będą mogli poruszać się w obu kierunkach – taką decyzję podjął prezydent Łukasz Borowiak podczas konsultacji społecznych, które zostały zorganizowane w czwartek w nietypowej formie - przejażdżki rowerowej.

Na zaproszenie prezydenta Leszna w spotkaniu na rowerach wzięło udział kilkadziesiąt osób. Byli to mieszkańcy, kolarze Klubu Sportowego 64-sto, projektanci przygotowujący koncepcję opracowania ciągów pieszych i rowerowych w obszarze rewitalizacji, a także urzędnicy i dziennikarze.

Trasa wiodła z okolic Młynów na ulicy Towarowej, przez ulice Zacisze, Mickiewicza, Al. Słowackiego, Kurpińskiego, Wałową, Rynek, Słowiańską, Tamę Kolejową, Grota-Roweckiego do Placu Metziga. Rowerzyści poruszali się ulicami, ścieżkami rowerowymi oraz pieszo, chodnikami, na których nie jest możliwy legalny przejazd rowerem „pod prąd”.

Przejażdżka wyznaczona została tak, by pokazać, gdzie brakuje połączeń rowerowych, a które są przedmiotem opracowywanej koncepcji. Uczestnicy spotkania po drodze robili krótkie przerwy, by omówić wizję projektantów. Są to odcinki od ulicy Fabrycznej do Urzędu Skarbowego, od osiedla Ogrody przez Al. Słowiańskiego po ul. Ofiar Katynia i jednokierunkowa ulica Słowiańską. Dodajmy, że opracowanie zawiera także odcinek Al. Krasińskiego-Śniadeckich-Fabryczna, który rowerzyści także przekraczali. Po drodze pokazano również inne problemy, jak konieczność wymalowania kontrapasa na ulicy Wałowej, czy nowych przejazdów rowerowych.

Jeszcze przed wyruszeniem w trasę do dyskusji włączyli się taksówkarze, którym nie odpowiada koncepcja pozostawienia dwóch rotacyjnych miejsc na ulicy Słowiańskiej z przeniesieniem postoju na ulicę Towarową. Prezydent Borowiak ripostował, że trasa rowerowa łącząca Rynek z Zatorzem jest konieczna. Podkreślił także, że konsultacje są właśnie okazją do merytorycznej dyskusji.

Podczas kolejnego postoju na wysokości redakcji Gazety „ABC” Łukasz Borowiak poinformował, że po przebudowie linii kolejowej Poznań-Wrocław naziemny przejazd przy Rondzie Zatorze nadal będzie otwarty dla rowerzystów i pieszych, a tym samym dojazd ze śródmieścia w zachodnią stronę miasta przez ulicę Słowiańską będzie naturalny.

Najważniejszą wiadomością, którą przekazał włodarz miasta, była decyzja o czasowym dopuszczeniu ruchu rowerowego w obu kierunkach na ulicy Słowiańskiej, by sprawdzić, jak takie rozwiązanie sprawdzi się w praktyce. Taka zmiana będzie wiązała się z przeniesieniem miejsc postojowych z północnej na południową stronę wraz z utworzeniem nowego parkingu na sąsiedniej ulicy Klonowicza. Ze względu na obowiązujące procedury i uzgodnienia nowa organizacji ruchu ma wejść w życie najdalej za dwa miesiące.

Na mecie zlokalizowanej na Placu Metziga Prezydent Miasta Leszna zaprosił na kolejne spotkanie, tym razem robocze, w urzędzie. Termin ma zostać niebawem ustalony.

FOTORELACJA - zobacz


CZYTAJ TAKŻE: Koncepcja tras rowerowych, w tym na ulicy Słowiańskiej

Facebook @RoweroweLeszno

Instagram @rowerowe_leszno.pl

Twitter @RoweroweLeszno

Informacja

Informujemy, iż z dniem 15 maja 2013 roku "Portal rowerowy regionu Leszczyńskiego Rowerowe-Leszno.pl" ukazujący się w formie elektronicznej pod adresem internetowym www.rowerowe-leszno.pl postanowieniem Sądu Okręgowego w Poznaniu Wydział I Cywilny, został wpisany do Rejestru Dzienników i Czasopism pod numerem RPR 3107.

Redakcja portalu

 

Pogoda na rower