Po raz dziewiąty w Osiecznej

Adam Adamkiewicz (REAL 64-sto) obronił zdobyty przed rokiem przechodni puchar IX Rowerowego Pucharu Niepodległości w Osiecznej. Impreza tradycyjnie zamykała cykl Leszczyńskiej Ligi Rowerowej.

Spotkania kolarzy w okolicy osieckiego rynku w Święto Niepodległości stały się już świecką tradycją. Początkowe edycje odbywały się w luźnej atmosferze, z odrobiną adrenaliny. Wraz z popularyzacją zdrowego trybu życia powstał cykl imprez Leszczyńska Liga Rowerowa, a sam wyścig został wpisany na stałe do jej terminarza.

Stowarzyszenie Kultury Fizycznej „Życie Jest Piękne” zaprosiło do rywalizacji na sprawdzonej trasie. Start nastąpił z Rynku w Osiecznej, po czym kolarze pojechali niedawno odnowioną drogą do Świerczyny. Dalej wyścig toczył się podjazdem w Grodzisku, drogą polną i szutrem przy Stanisławówce oraz drogą asfaltową do Osiecznej. Ci, którzy zdecydowali się na dłuższą rywalizację pokonywali pętle dwukrotnie.

W Małym Pucharze Niepodległości bezpośrednio o wygraną rywalizowało dwunastu kolarzy, jednak stromy podjazd prowadzący do mety pozwolił wyłonić najlepszego. Okazał się nim Mirosław Kajoch (Galibier Bikefun Team), wyścig ukończył w czasie 24 minut i 52 sekund oraz średnią prędkością 36,17 km/h. Drugie miejsce zajął Arkadiusz Nędzewicz a trzecie Przemysław Ratajczak (oboje Metabo Tora Bike). W rywalizacji zawodniczek najszybsza była Sandra Samolewska (Kross Euro-Rower.pl), drugą pozycję zajęła Sylwia Tumilowicz (DGR Racing Team) natomiast trzecią Jagoda Szabelska (Wawrzyn Team).

Na krótszej trasie odbył się także wyścig młodzieżowy. W gronie juniorów zwyciężył Marcin Nowak (R-Team Rydzyna), przed Jakubem Mądry i Kacprem Fiszerem (oboje REAL 64-sto), z kolei wśród juniorek najlepsza okazała się Daria Łętkowska (TC Scott Chrobry Głogów), druga była Marta Halczyn (LKK Team – Junior) a trzecia Malwina Kusz (Orzeł Lipno). Do rywalizacji przystąpiło aż 18 młodzików – najlepszy z tego grona był Adrian Garwa (Ułanka), drugi Patryk Krzyżyński (R-Team Rydzyna), natomiast na najniższym stopniu podium stanął Amadeusz Wróblewski (Kołownik Włoszakowice).

W Dużym Pucharze Niepodległości drugi rok z rzędu triumfował Adam Adamkiewicz, kolarz REAL 64-sto pokonał 30 km dystans w czasie 46 minut i 34 sekund oraz średnią prędkością 38,65 km/h. Półtora minuty później linię mety przekroczył Przemysław Rozwalka (Strefasportu.pl MW Invest), a chwilę za nim Piotr Mierzyński (KKS Gostyń). W zmaganiach kobiet zwyciężyła Renata Głód (Strefasportu.pl MW Invest) przez Hanną Dembską (Kross Euro-Rower.pl).

Tradycyjnie zwycięzcy dłuższego dystansu został wręczony Przechodni Puchar Niepodległości Burmistrza Miasta i Gminy Osieczna. Puchar można wygrać na własność wygrywając trzy razy z rzędu Wyścig Niepodległości lub pięć edycji w różnych latach – najbliżej jej zdobycia jest Adam Adamkiewicz.