Mateusz Stasiak triumfatorem Leszczyńskiego Maratonu Rowerowego

[POD NASZYM PATRONATEM] Ponad 600 zawodników, w tym 501 na głównym dystansie ukończyło XII edycję Leszczyńskiego Maratonu Rowerowego – Bikefun Maraton. Triumfatorem wyścigu został Mateusz Stasiak (MRBike Pleszew), który pokonał 90 kilometrowy dystans w czasie 02:07:39 i średnią prędkością 42,3 km/h. W Mistrzostwach  Dziennikarzy zwyciężył ponownie Piotr Szafraniec (VeloNews.pl)

Organizator maratonu, czyli Stowarzyszenie Kultury Fizycznej „Życie Jest Piękne” zaprosił kolarzy do wyścigu po sprawdzonej trasie, ze startem i metą wyznaczoną przy leszczyńskim lotnisku szybowcowym. Główny dystans wiódł przez cztery gminy po drogach powiatu leszczyńskiego i wolsztyńskiego – przez Święciechowę, Zbarzewo, Krzycko Wielkie, Włoszakowice, Boszkowo, Radomierz, Olejnicę, Brenno, Zaborówiec, Jezierzyce Kościelne, Zbarzewo i Święciechowę.

Mniej wprawieni rowerzyści, którzy jednak chcieli poczuć atmosferę zawodów kolarskim, jaką daje wspólny start w peletonie mogli spróbować swoich sił na 30 kilometrowym dystansie, którego rozjazd był zlokalizowany przy Gołanicach – dla tego dystansu nie była prowadzona klasyfikacja a jedynie pomiar czasu.

Rywalizacja w głównym wyścigu na pierwszych kilometrach toczyła się ciągłym peletonie. Gdy kolarze mieli na liczniku przejechany 20 kilometr trasy, peleton podzielony był już na kilkanaście większych i mniejszych grup oddalonych od siebie o kilkadziesiąt sekund. Tradycyjnym miejscem do przetasowania w peletonie był 6,4% podjazd za Zaborówcem. Kilka kilometrów dalej na premii lotnej we Włoszakowicach najszybszy był ubiegłoroczny triumfator LMR Adam Adamkiewicz (REAL 64-sto).

Nerwowość w czołowej grupie składającej się z około 60 kolarzy miała miejsce około 300 metrów przed linią mety. Wówczas doszło do kraksy, przez co kilku kolarzy musiało ratować się, wjeżdżając w pole kukurydzy. Nie obyło się również bez kolarskich szlifów.

Kilka sekund później linię mety jako pierwszy przekroczył Mateusz Stasiak (MRBike Pleszew), drugi był Arek Tecław (GTV) a trzeci Damian Miela (Strefasportu.pl MW Invest). Broniącemu żółtej koszulki LMR 2016 zabrakło niewiele, gdyż Adam Adamkiewicz (REAL 64-sto) uplasował na czwartej pozycji. Wszyscy wymienieni uzyskali czas 02:07:39 i średnią prędkość 42,3 km/h.

Z kolei różową koszulkę dla najlepszej zawodniczki zdobyła Sylwia Tumiłowicz (DGR Racing Team), która ukończyła wyścig w czasie 02:21:18 i średnią prędkością 38,08 km/h. Na kolejnych miejscach uplasowały się wrocławianki – Katarzyna Rzepecka (Immotion Specjalized Skoda Gall-ICM Team) oraz Cecylia Czartoryska (PIU PIU Catering).

W ramach XII Leszczyńskiego Maratonu Rowerowego odbyły się IV Mistrzostwa Dziennikarzy w kolarstwie szosowym. W tych zmaganiach najszybszy okazał się podobnie jak przed rokiem Piotr Szafraniec z redakcji Velonews.pl, który finiszować w czołowej grupie.

Każdy po dotarciu do mety otrzymał imienny certyfikat ze swoim czasem przejazdu oraz pamiątkowy medal. Najlepsi zawodnicy, także w kategoriach wiekowych otrzymali puchary. S.K.F „Życie Jest Piękne” zaprasza już teraz na przyszłoroczna edycję.