Siódemka szczęśliwa dla Kosmy

Dokładnie 7 dni, 7 minut i 7 sekund zajęło leszczyńskiemu ultramaratończykowi Kosmie Szafraniak przejechanie Maratonu Rowerowego Dookoła Polski. Tym samym został zwycięzcą w kategorii Total Extrem. Dodajmy że dystans o długości 3142 km pokonał wyłącznie o własnych siłach, bez pomocy technicznej.

O kolarzu mogliście usłyszeć podczas relacjonowania jego zmagań w ultramaratonach.  W kwietniu w wyścigu Piękny Wschód przejechał 500 km w blisko 17 godzin, w czerwcu w Maratonie Podróżnika w Sudetach zmierzył się z górską trasą – 500 km (z 6370 m przewyższeń) pokonał w czasie 20 godzin. W kolejną wyprawę wyruszył na przełomie czerwca i lipca – startując w Race Across Germany trasę licząca 1100 kilometrów z północy na południe Niemiec pokonał w czasie 45 godzin i 12 minut a w klasyfikacji uplasował się na trzecim miejscu. Ostatni sprawdzian odbył pod koniec lipca, startując w wyścigu dookoła województwa zachodniopomorskiego – nieco ponad 700 kilometrów pokonał w 24 godziny i 13 minut. Uplasował się na drugim miejscu, z nowym życiowym rekordem dobowym.

Kolejnym wyzwaniem, jakie stawił przed sobą było przejechanie rowerem dookoła Polski. Start i metę wyznaczono na Przylądku Rozewie koło Władysławowa. Trasa wiodła wzdłuż granicy kraju przez: Gdańsk, Elbląg, Terespol, Przemyśl, Piwniczna Zdrój, Zakopane, Istebną, Cieszyn, Kudowe Zdrój, Szklarska Poręba, Świeradów-Zdrój, Zgorzelec, Kostrzyn nad Odra, Gryfino, Międzyzdroje, Kołobrzeg, Darłowo i Ustkę.

Kolarze startowali w trzech kategoriach: Total Extrem (pokonanie trasy samodzielnie, zakazana pomoc techniczna w tym wysyłanie na trasę jedzenia, ekwipunku i części zapasowych, naprawę roweru uczestnik musi dokonać we własnym zakresie lub dotrzeć samodzielnie do najbliższego ogólnodostępnego serwisu), Extrem (pokonanie trasy samodzielne, możliwość zorganizowania z pomocą rodziny, znajomych punktów logistycznych na posiłek, nocleg i uzupełnienie sprzętu) oraz Sport (uczestnik pokonuje dystans z pełnym zaplecze techniczny i nieograniczoną pomocą z zewnątrz).

Kosma Szafraniak zdecydował się na start w najcięższej odsłonie ultramaratonu. Metę zdobył o godzinie 19:17, co daje 7 dni, 7 godzin i 7 minut jazdy. Został zwycięzcą kategorii Total Extreme.

Zwycięzca kategorii TOTAL EXTREME - Kosma Szafraniak nr 12. Meta 19:17 czas 7dni7h7min. 🏆🏆🏆