Startował w szosowych mistrzostwach świata

Reprezentujący biało-czerwone barwy Mikołaj Konieczny ukończył mistrzostwa świata w kolarstwie szosowym na 71 miejscu. Wyścig juniorów obfitował w kraksy i defekty.

Od 17 do 24 września w norweskim Bergen rozgrywane były szosowe MŚ. W wyścigu ze startu wspólnego z numerem „71” startował pochodzący z Lipna Mikołaj Konieczny, zawodnik KKS Gostyń i uczeń Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Świdnicy.

Początek rywalizacji juniorów wiódł wzdłuż linii brzegowej południowo-zachodniej Norwegii, wystawionej na działania wiatru. Po pokonaniu blisko 39,5 kilometrów kolarze wjechali na 17,9 km okrążenie, po czym na pętlę, którą pokonywali cztery razy. Łączny dystans wyniósł 133,8 kilometra. Pętle zostały wyznaczone po krętej trasie z dużą ilością wzniesień, w tym po tzw. „łososiowym wzgórzu”.

W minioną sobotę, czyli w dniu wyścigu pogoda okazała łaskawa, obyło się bez deszczu i podmuchów wiatru. Na starcie stanęło 190 kolarzy z 63 narodowości. Wyścig rozpoczął się spokojnie, po kilku kilometrach doszło do pierwszego niegroźnego ataku z peletonu, który szybko został zniwelowany. Na około 25 km wywiązała się ucieczka, która w większym i mniejszym składzie dotarła niemal do mety.

Gdy kolarze mieli do pokonania jeszcze 88 kilometrów w peletonie doszło do kraksy. Po rozpoczęciu pierwszej pętli wyścig podzielił się na grupę lidera, grupę kolarzy i peleton – Mikołaj Konieczny plasował się wówczas na końcu stawki, na 151 pozycji. Na kolejnej pętli czoło wyścigu stanowiło blisko 30 juniorów, następnie grupa zasadnicza, która podzieliła się na dwie części – Mikołaj znajdował się w tej drugiej, która traciła około 40 sekund do peletonu i prawie 2 minuty do ucieczki. Resztę zmagań to głównie rywalizacja na czele wyścigu.

70. Konieczny Mikołaj (POL) – 3:17:41 /+6:53/

Kraksy i defekty niestety nie ominęły reprezentantów Polski. Mistrzostw nie ukończył Filip Maciejuk i Adam Kuś.

(Fot. Facebook / Polski Związek Kolarski)
(Fot. z relacji LIVE na antenie Eurosport 2)