Kilkusekundowa strata do podium w etapówce

Mikołaj Konieczny z Lipna (SMS Świdnica) zajął czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej szosowego wyścigu etapowego UCI Puchar Prezydenta Grudziądza.

Zmagania odbywały się na zasadach startu wspólnego, a do niego zostali dopuszczeni zawodnicy kategorii junior.

I etap rozegrano 30 kwietnia, który został podzielony na dwa wyścigi o długości 58 km i 58,8 km. W pierwszy półetapie Mikołaj uplasował się na czwartej pozycji, wjeżdżając na metę w grupie pościgowej jako pierwszy z 15 sekundową stratą do zwycięzcy. Drugi wyścig to zajęcie 7 miejsca przez Mikołaja, który ukończył rywalizację także w grupie pościgowej.

Drugi etap odbył się 1 maja na trasie o długości 87,6 km. Kolarz reprezentujący barwach teamu Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Świdnicy uplasował się na 23 pozycji ze stratą 1 minuty i 15 sekund. Dodać należy, że w tym wyścigu był drugi na pierwszej lotnej premii zlokalizowanej na 29,2 km, zdobywając 2 sekundy bonifikaty.

Trzecia rywalizacja miała miejsce dzień później, kolarze musieli zmierzyć się z 90,5 km dystansem. Mikołaj Konieczny finiszował w grupie triumfatora, zajął ostatecznie 3 miejsce na podium. Dobrze spisał się także na lotnych premiach zdobywając 4 sekundy bonifikaty – na 32,2 km wygrał a na 78 km zajął 3 pozycję.

Ostatni etap odbył się w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Zawodnicy ścigali się na najdłuższej trasie o długości 109,5 km. W tym wyścigu jako pierwsza na metę wjechała duża 85-osobowa grupa kolarzy. Mikołajowi udało się zakończyć wyścig na 3 miejscu. Podczas zawodów na drugiej i trzeciej lotnej premii wygrywał, zdobywają 6 sekund bonifikaty. Za trzecią pozycję w tym wyścigu zdobył kolejne 4 sekundy bonifikaty.

Podsumowując Mikołaj w klasyfikacji generalnej końcowej uplasował się na 4 miejscu, tracą po czteroetapowym wyścigu jedynie 11 sekund po trzeciego stopnia podium. Należy zaznaczyć, że zawodnik SMS Świdnica przejechał łącznie 404,4 kilometry, spędzając na rowerze ponad 9 godzin. W klasyfikacji punktowej oraz najaktywniejszego zawodnika zajął 2 miejsce.